Başkan Mehmet Kazanç’tan Erzurum kongresi mesajı

Başkan Mehmet Kazanç'tan Erzurum kongresi mesajı

22 Temmuz 2022 - 13:37 - Güncelleme: 22 Temmuz 2022 - 14:02

Başkan Mehmet Kazanç’tan Erzurum kongresi mesajı

Başkan Kazanç mesajında “23 Temmuz - 07 Ağustos 1919 tarihleri arasında gerçekleştirilen, Milli sınırlar ifadesi ilk kez kullanılarak, vatanın bir bütün olarak savunulacağının ilk kez belirtildiği Erzurum Kongresi’nin 103.Sene-i Devriyesini yaşamaktayız.

Büyük Önderimiz Gazi Mareşal Mustafa Kemal ATATÜRK yönetiminde, ‘Milli sınırlar içinde vatan, bölünmez bir bütündür, parçalanamaz' kararıyla Cumhuriyet'in temelleri atılırken, azınlıklar konusu ilk kez ele alınarak ‘Manda ve himaye kabul edilemez’ olduğu kararlaştırılmıştır.

Kongre öncesinde 8 Temmuz akşamı Askerlik vazifesinden alınan Mustafa Kemal Paşa kendi ifadesiyle sine-i millete dönerken, 10 Temmuz’da Erzurum Cemiyetince Cemiyetin İdare Heyeti Reisi ve Kongre sonrası ise milli mücadelenin lideri olarak çıkmış, bağımsızlık yolunda yaktığı meşale Cumhuriyetimizin temellerini atmıştır.

 Vatanın dört bir yandan işgal edildiği, orduların dağıtıldığı, umutların tükendiği bir dönemde bağımsızlık ateşinin tutuşturulduğu Erzurum, alınan kararlarla teslim olmayı reddeden bir milletin bağımsızlığa açılan ilk kapısı olmuştur.

 Bu vesileyle toplanış şekli bakımından bölgesel, aldığı kararlar bakımından milli bir kongre olan Erzurum Kongresi’nin 101’inci yıldönümünü kutluyor, milli mücadelenin zaferle taçlandırılmasında emeği geçen ATA’larımızı saygı ve hürmetle, şehit ve gazilerimizi rahmet ve minnetle anıyorum.”dedi.

Bu haber 643 defa okunmuştur.

YORUMLAR

  • 0 Yorum
Henüz Yorum Eklenmemiştir.İlk yorum yapan siz olun..
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR x
Osman Özköylü: "Bugün gerçek oyunumuzu, gerçek kimliğimizi hiç ortaya koyamadık"
Osman Özköylü: "Bugün gerçek oyunumuzu, gerçek...
Spor Toto 1. Lig: BB Erzurumspor: 0 - Pendikspor: 0
Spor Toto 1. Lig: BB Erzurumspor: 0 - Pendikspor: 0
sanalbasin.com üyesidir